Žvilgsnis į statybų sektoriaus ateitį: Vasario 6 dieną įvyko konferencija „Statybos viešųjų pirkimų tvarumas. Kompetencijos ir jų vertinimas. BuilDupskillslt2030“
2024 m. vasario 6 d. įvyko reikšminga konferencija "Statybos
viešųjų pirkimų tvarumas. Kompetencijos ir jų vertinimas.
BuilDupskillslt2030". Konferencijos metu buvo svarstomi esminiai klausimai, kurie lemia
statybos viešųjų pirkimų tvarumą ir kompetencijų reikšmę statybų sektoriuje.
Dalyviai turėjo galimybę aktyviai dalyvauti diskusijose, dalintis
patirtimi bei prisidėti prie bendro tikslų formavimo.
Renginys prasidėjo Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) prezidento Daliaus Gedvilo ir LR Aplinkos ministerijos ministro Simono Gentvilo sveikinimo žodžiais. D. Gedvilas pabrežė, kad siekia bendradarbiaujat kartu su valstybės atsakingomis institucijomis sukurti
harmoningą sistemą, įgalinančią atrinkti bendroves, turinčias
kompetencijas ir galinčias dalyvauti viešuosiuose pirkimuose. Šios sistemos
funkcionalumas turi gebėti įvertinti statybos proceso dalyvių
ekonominius-finansinius rodiklius, gamybinius technologinius pajėgumus,
kvalifikacines kompetencijas, reputaciją, įmonės rizikingumą,
įsipareigojant įvykdyti tiekimo sutartis.
Pirmoji renginio pranešėja, Violeta Motuzienė, VilniusTECH profesorė, analizavo statybų rinkos dalyvių nuomonę apie būsimas kompetencijas statybų sektoriuje, pagrįstas atliktos apklausos rezultatais. Ji teigė, kad dėl vykstančios transformacijos statybų darbo rinkoje ir atsirandančio
poreikio naujoms kompetencijoms, reikia ruoštis darbuotojų naujų
kompetencijų ugdymui ir vertinimui.
Jelena Stankevičienė, Vilniaus universiteto profesorė, pristatė statistinius duomenis ir analizės rezultatus, atskleisdama statybų sektoriaus tvarumo aspektus ir tendencijas. Sektoriaus finansinio stabilumo stebėsena yra labai svarbi ekonomikos tvarumui, todėl pranešime atsiskleidė daug naudingos informacijos pagrįstos skaičiais.
Konferencijoje taip pat aptarti reikalavimai norint tapti atestuotu rangovu. Lietuvos statybininkų asociacijos juristas Andrius Raščius aptarė pasiūlymus, dėl rangovų atestavimo pertvarkos, siekiant sumažinti administracinę naštą ir pagerinti veiklos efektyvumą.
Aidas Vaičiulis, Statybos sektoriaus vystymo agentūros direktorius, pristatė įmonių ir specialistų atestavimo viziją, nurodydamas svarbius kriterijus ir siekius sektoriaus tobulinimo atžvilgiu. Darius Vedrickas, Viešųjų pirkimų tarnybos direktorius, dalijosi planais ir veiksmų kryptimis, siekiant tobulinti įmonių ir
specialistų kvalifikacijos vertinimo procesą viešuosiuose pirkimuose.
Lietuvos statybininkų asociacijos BuildUpSkillsLT2030 projekto vadovas Vaidotas Šarka, apibūdino Lietuvos statybų sektoriaus kompetencijų tobulinimo viziją, akcentuodamas BuildUpSkillsLT2030 projekto kryptis bei pristatė projekto kelrodžio stuktūrą ir turinį.
Konferencijoje vyko įdomi diskusija apie įmonių ir specialistų kvalifikacijos vertinimą viešųjų pirkimų procese. Konferencijos ir diskusijo moderatorius - Dainius Radzevičius, Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas.
Diskusijoje dakyvavo:
- Darius Vedrickas - Viešųjų pirkimų tarnybos direktorius.
- Dalius Gedvilas - Lietuvos statybininkų asociacijos prezidentas.
- Daiva Veličkaitė Matusevičė - Aplinkos ministerijos viceministrė.
- Karolis Kačerauskas - Advokatų kontoros „Ellex Valiūnas ir partneriai“ advokatas.
- Neringa Andrijauskienė - CPO LT direktorė.
- Jelena Stankevičienė - Vilniaus universiteto profesorė.
Diskusijos metu dalyviai apsvarstė įvairius aspektus, susijusius su įmonių ir specialistų kvalifikacijos vertinimu viešuosiuose pirkimuose. Aptarta teisinė bazė, suinteresuotųjų šalių atstovų požiūris, bei galimos tobulinimo kryptys siekiant užtikrinti objektyvų, skaidrų ir efektyvų kvalifikacijos vertinimo procesą. Dalyviai dalijosi savo patirtimi ir įžvalgomis, siekdami rasti geriausius sprendimus, kurie galėtų pagerinti viešųjų pirkimų sistemos veikimą ir skatinti aukštą kvalifikaciją bei profesionalumą statybų sektoriuje.
BuildUpSkillsLT2030 kelrodžio rengimo susitikimuose dalyvaudavo statybų sektoriaus įvairių sričių specialistai, kurie susitikimų metu dalyvavo grupinėse diskusijose. Šių grupių vadovai pristatė tų komandų rezultatus ir ateities vizijas:
Renginiui einant į pabaigą Kęstutis Kvietkauskas, SEES Group, UAB direktorius, apžvelgė tvarumo sertifikavimo svarbą ir specialistų kompetencijas, ypač naudojant BREAM ir LEED praktikas. O Karolis Kačerauskas, Advokatų kontoros Ellex Valiūnas ir partneriai advokatas, analizavo kvalifikacijos tikrinimo procesus statybos rangos darbų viešuosiuose pirkimuose, teikdamas pasiūlymus tobulinimui.
Detalią
informaciją apie pranešimus ir kitas renginio detales galima rasti konferencijos puslapyje: https://statybininkai.lt/lt/projektai/buildupskillslt2030/31-projektai/1362-konferencija-2024
Kiekvienas pranešėjas ne tik dalijosi esminėmis žiniomis, bet ir
atskleidė naujus požiūrius į Lietuvos statybų sektoriaus ateitį. Šie
pranešimai praturtino diskusiją apie svarbiausias kryptis, kurios gali
turėti didelę įtaką sektoriaus augimui ir vystymuisi.
Daugiau apie projektą BuildUpSkillsLT2030>
Visa Build Up Skills iniciatyva remia Europos Sąjungos pastatų energijos efektyvumo politiką, kuri yra susijusi su ilgalaikiu tvarumo tikslų įgyvendinimu. Ši iniciatyva prisideda prie pastatų sektoriaus transformacijos į energijos efektyvumo ir tvarumo sritis, atsižvelgiant į Europos Sąjungos strateginius tikslus.Projektą įgyvendina Lietuvos statybininkų asociacija (LSA) su partneriais Vilniaus Gedimino technikos universitetu (VILNIUS TECH), Kauno technologijos universitetu (KTU), Regioniniu inovacijų vadybos centru (RIVC) ir Statybos sektoriaus vystymo agentūra (SSVA) bei VšĮ „Skaitmeninė statyba“.
Šis projektas yra įgyvendinamas lygiagrečiai kartu su kitomis 14 Europos Sąjungos šalimis. Daugiau informacijos apie Europos Sąjungos BuildUpSkills iniciatyvą rasite:
https://cinea.ec.europa.eu/news-events/news/bridging-skills-gap-building-sector-build-skills-supports-2030-national-roadmaps-
14-eu-countries-2023-05-16_en