Lietuvoje trūksta aiškumo, kaip po 2020 m., kuomet sumažės Lietuvai teikiama Europos Sąjungos parama, bus finansuojama pastatų modernizacija, kokiais instrumentais užtikrinsime pastatų energinio efektyvumo reikalavimų įgyvendinimą. Ieškodami atsakymų į rūpimus klausimus, daugiabučių modernizacijos dalyviai – atsakingų valstybės ir finansinių institucijų, savivaldybių bei verslo atstovai – kovo 13 d. Vilniuje dalyvavo konferencijoje – diskusijoje „Daugiabučių namų modernizavimo perspektyvos po 2020 m.“.
Renginio, kurį organizavo Lietuvos pramonininkų konfederacija, Lietuvos statybininkų asociacija, Polistireninio putplasčio asociacija ir Mineralinės vatos gamintojų asociacija, dalyviai sutarė, kad, nepaisant Lietuvoje jau padarytos pažangos didinant gyvenamųjų pastatų energinį efektyvumą, šalyje dar liko daug pastatų, kuriems yra reikalinga modernizacija ir jau šiandien reikia diskusijos ne tik apie finansines, socialines ar ekonomines modernizacijos naudas gyventojui, bet ir apie globalesnes šio proceso įtakas šalies ekonomikai.
Konferencijos metu buvo pristatytos strateginės pastatų modernizacijos kryptys, programos finansavimo patirtis, galimybės ir laukiantys iššūkiai, taip pat kokybinę pastatų renovacijos pažangą pasiekti padedantys technologiniai sprendimai, inovacijos, alternatyvios energijos šaltiniai.
Diskusijose dalyvavę pastatų modernizacijos ateitimi suinteresuotų grupių atstovai sutarė dėl bendrų tikslų, kurių bendradarbiaujant siekti ragina visus renovacijos proceso dalyvius. Visuomenei turi būti pasiūlyta vizija dėl daugiabučių modernizacijos programos tęstinumo ir finansavimo sprendimų po 2020 m, butų savininkai ir jų bendrijos turi žinoti aiškius modernizacijos finansavimo kriterijus. Renginio dalyviai dalinosi konkrečiomis idėjomis, kaip užtikrinti daugiabučių energinį efektyvumą, tobulinti jos kokybę, užtikrinti aplinkos taršos mažinimo tikslų įgyvendinimą.
Lietuvoje viso suskaičiuojama apie 34000 daugiabučių, kuriems reikalinga modernizacija. Tam reikalingos investicijos – apie 15 milijardų eurų. Renginio organizatoriai įsitikinę, kad „namų darbus“ ruošiantis 2020 m., todėl siekia skatinti diskusiją dėl pastatų modernizacijos ateities.