Birželio 3 d. įvyko Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) Tarybos posėdis, kuriame buvo aptartos statybų sektoriaus aktualijos ir reikalingi pokyčiai su LR Aplinkos ministru Simonu Gentvilu, taip pat buvo diskutuojama apie kasmėnesinį statybos darbų viešųjų pirkimų sutartyse numatytų kainų indeksavimą ir statybos produktų brangimo kompensavimo rangos sutartyse principus, nutarta LSA visuotinio narių susirinkimo data bei į asociaciją priimti du nauji nariai.
Posėdžio metu LSA Taryba su LR Aplinkos ministru Simonu Gentvilu aptarė statybų sektoriaus aktualijas ir reikalingus ateities pokyčius. Aplinkos ministras pristatė, kokius pokyčius Aplinkos ministerija jau įgyvendino ir artimiausiu metu planuoja įgyvendinti statybų sektoriuje. S. Gentvilo teigimu, artimiausiu metu statybų sektoriuje numatoma daug valstybės užsakymų, kadangi greta bendrųjų ES paramos projektų dar bus įgyvendinamos ekonomikos skatinimo plano priemonės bei aktyviai plečiama daugiabučių renovacija. Aplinkos ministras taip pat pažymėjo, kad šiandien yra baiginėjami rengti BIM teisės aktai ir metodikos, su tuo siejamas skaitmeninis proveržis sektoriuje.
LSA Tarybos nariai S. Gentvilui išsakė pastebėjimus, jog iš Aplinkos ministerijos pasigenda teisinio reguliavimo pokyčių, nes situacija statybų sektoriaus darbo rinkoje nekinta ir „šešėlis“ įgauna naują mastą. Pažymėtina, kad asociacijos diegiama Statybininko (STATREG) kortelė nesulaukia paramos iš atsakingų valdžios institucijų ir valstybė pasilieka nuošalyje, kovojant su nelegaliu darbu Lietuvoje. Į LSA pasiūlymus, kad statybose dirbtų tik statybų srities kompetencijas turintys asmenys taip pat yra neatsižvelgiama. Taryba atkreipė dėmesį, jog ne vienerius metus asociacija siūlo, kad daugiabučių namų statybos užbaigimas būtų pripažįstamas tik su pilna apdaila. Aplinkos ministrui taip pat buvo išsakyta ir nauja opi problema statybų sektoriuje, sąlygota staigaus statybos produktų kainų augimo. Posėdžio dalyviai S. Gentvilui priminė, jog būtina kuo skubiau įgyvendinti veiklos su verslo liudijimais peržiūrą, siekiant, kad fiziniai asmenys galėtų vykdyti tik nesudėtingus statybos darbus ir sąžiningai konkuruotų rinkoje.
LSA prezidentas D. Gedvilas susitikimo metu pažymėjo, kad statybų sektoriaus asociacijos yra parengusios ir dar 2020 m. pateikusios svarbiausių sektoriaus lūkesčių sąrašą, siekiant sektoriaus tvarumo ir pažangos, tačiau reikalingų pokyčių sektoriuje verslo bendruomenė vis dar nesulaukia.
Dėl atsigaunančios pasaulio ekonomikos, lūkesčių gerėjimo, kai kurių didžiųjų valstybių veiksmų superkant žaliavas, taip pat infliacijos baimės ir su tuo susijusių investicijų į nekilnojamąjį turtą pastaruoju metu statybos sektoriuje kilo didelė infliacija. Brango visi svarbiausi statybos produktai: metalas ir jo gaminiai (110 proc.), statybinė mediena (20 proc.) ir jos gaminiai (50 proc.), plastikas ir jo gaminiai (80 proc.), stiklas ir jo gaminiai (10 proc.), betonas ir jo gaminiai (10 proc.), bitumas (30 proc.) ir kt. Vidutinis medžiagų pabrangimas nuo 2020 metų lapkričio mėnesio sudaro 45 proc. Priklausomai nuo statomame objekte naudojamų medžiagų rūšies ir kiekių, didesnių objektų savikaina pabrango šimtais tūkstančių ar net milijonais eurų.
Esant tokiai situacijai, ne tik sudėtinga ar net neįmanoma užbaigti jau sudarytų sutarčių, tačiau nebeaišku, kaip dalyvauti naujuose konkursuose, nes kainos nuolatos didėja, medžiagų tiekėjai ir gamintojai kainas nurodo, pavyzdžiui, tik 14-ai dienų, tad užbaigus viešojo pirkimo procedūrą rangovo pateiktas pasiūlymas jau nebeatitiktų rinkos situacijos. Viešųjų pirkimų teisės aktai nenumato galimybės pasiūlyme nurodyti kintamas kainas, be to, nėra aišku, kaip tokius pasiūlymus reiktų palyginti.
Rangovai nebegali užbaigti objektų be papildomo kompensavimo, todėl artimiausiu metu gresia sulaukti rangovų bankrotų, teisminių bylų ir nutraukiamų sutarčių bangos. Tai reiškia, kad perkančiosios organizacijos turės daugybę neužbaigtų objektų, kuriuos reikės konservuoti arba kurių užbaigimui reikės ieškoti naujo rangovo ir mokėti už jo paslaugas naujomis (ženkliai didesnėmis) kainomis. Todėl perkančiųjų organizacijų nuostolis yra užprogramuotas. Be to, kyla grėsmė, kad ES finansuojami objektai bus neužbaigti ir dėl to valstybei reikės grąžinti gautas ES lėšas.
Siekiant spręsti šią problemą, Europos statybos pramonės federacija (FIEC) kreipėsi į Europos komisiją su siūlymų nustatyti kompensavimo mechanizmą ES finansuojamų objektų pabrangimui kompensuoti, kad šie objektai galėtų būti užbaigti.
LSA siūlymu, esamoje situacijoje taip pat turėtų būti vykdomas kasmėnesinis viešųjų pirkimų sutartyse numatytų kainų indeksavimas, atsižvelgiant į realias rinkos kainas, kurias geriausiai indikuoja žaliavų biržos.
D. Gedvilas posėdžio dalyviams akcentavo, jog šiuo klausimu LSA yra pateikusi valstybės institucijoms raštus dėl kainų keitimo problematikos statybos darbų viešuosiuose pirkimuose ir toliau komunikuoja su ministerijomis bei Seimo Ekonomikos komitetu.
Posėdžio metu LSA Taryba taip pat nutarė sušaukti LSA visuotinį narių susirinkimą š. m. rugsėjo 10 d. ir patvirtino visuotinio narių susirinkimo darbotvarkę.
Į LSA bendruomenę asociacijos Tarybos sprendimu buvo priimti 2 nauji nariai – UAB „Ramo pastoliai“ ir UAB „Empower-Fidelitas“.